România - Portugalia! Pas important spre Cupa Mondială într-o atmosferă de vis!

Postat la: 12.02.2022 20:59 | Scris de: ZIUA NEWS

România a învins Portugalia, scor 37-27, în Rugby Europe Championship, și a făcut un pas important spre Cupa Mondială din 2023, organizată de Franța.

Fanii rugby-ului au creat o atmosferă superbă pe arena „Arcul de Triumf" și au contribuit la o revenire de excepție a „stejarilor". Defensiva a fost vulnerabilă în prima repriză, iar portughezii au culcat de trei ori mingea în terenul nostru de țintă. După pauză, pachetul de înaintare al României a fost dominant. Două eseuri, reușite de Ovidiu Cojocaru și de Alexandru Savin, și transformările impecabile ale lui Ionel Melinte au întors soarta partidei.

La ultima acțiune, „stejarii" au culcat din nou balonul oval și s-au impus, scor 35-27. România este tot mai aproape de Cupa Mondială de anul viitor, din Franța. Calificarea la Cupa Mondială din 2023 se face în baza clasamentului din 2021 și 2022 din Rugby European Championship. Primele două echipe din ierarhia combinată urmând să se califice direct, iar cea de-a treia să participe la un turneu de baraj european. România a încheiat ediția precedentă pe poziția a doua.

În acest moment, când mai sunt de jucat 3 meciuri, „stejarii" ocupă tot locul secund, cu două victorii în două partide și un total de 8 puncte. În ierarhia cumulată, cea care stabilește formațiile calificate, România este pe locul secund, cu 22 de puncte.