Roger Federer, eliminat în sferturile de finală de la US Open

Postat la: 04.09.2019 13:00 | Scris de: ZIUA NEWS

Roger Federer (3 ATP) a fost eliminat în sferturile de finală ale turneului de la US Open, miercuri dimineaţă, după ce a pierdut contra bulgarului Grigor Dimitrov (78 ATP), scor 6-3, 4-6, 6-3, 4-6, 2-6.

Înainte de US Open, Dimitrov traversa o formă nefastă, câştigând doar unul dintre cele opt meciuri anterioare din circuitul ATP. Totuşi, bulgarul a reuşit surpriza şi l-a învins pe Federer, revenind de două ori după ce a fost condus la seturi. Partida s-a încheiat după aproximativ trei ore şi opt minute.

De asemenea, Dimitrov nu îl învinsese niciodată pe Federer în ultimele şapte întâlniri directe. În urma calificării în semifinale, acesta a obţinut cea mai bună performanţă din carieră la US Open.